Eesti paviljoni peakomissar Daniel Schaer käis veebruari alguses koos Riigikogu väliskomisjoni delegatsiooni ning Eesti AÜE saatekonna töötajatega tutvumas EXPO arengutega.

 

DANIEL, KUIDAS EDENEB EXPO ETEVALMISTAMINE?

 

EXPO 2020 Dubai hoonete ja alade ehitamine on lõpule jõudmas. Ülivõimas EXPO keskplats, Al Wasl’i väljak, avati 29. jaanuaril AÜE asepresidendi ja peaminister Sheikh Mohammed bin Rashid ning Abu Dhabi kroonprintsi Sheikh Mohamed bin Zayed poolt. Selle väljaku kroonijuveel on maailma suurim 360-kraadine ekraan.

 

MILLAL EESTI PAVILJON AMETLIKULT MEILE ÜLE ANTAKSE?

 

23. märtsil toimuva peaministri ja äridelegatsiooni visiidi ajal antakse paviljon üle meie käsutusse ning ühtlasi avaldame meie siis ka paviljoni sisekujunduse.

Hoone on juba valmis ehitatud, aga ootab siseviimistlust. Paviljon asub strateegiliselt väga hea koha peal, peaväljaku külje all (vt siit videost - https://www.facebook.com/eestipaviljonDubais2020/videos/2418256731823876/ ).

 

MILLISED ON EESTI KOOSTÖÖPLAANID TEISTE RIIKIDEGA?

 

Meie esimene koostööpartner on just EXPO 2020 Dubai ning loogiliselt ka AÜE. Hetkel käivad läbirääkimised kahe suurema ürituse ühiseks korraldamiseks. EXPO on väga huvitatud Eesti kogemustest digi, e-valitsemise ja uute tehnoloogiate valdkondades.

Lisaks on 40 EXPO osalejariiki on otsustanud n-ö mitteformaalselt koostööd tihendada. Viimane koordinatsiooni koosolek toimus veebruari alguses Budapestis, sellest kirjutab Andres Kask lähemalt siin.

Eesti koordineerib koos Kanadaga koostööd AI, küberjulgeoleku, e-valitsemise, big data ja digitehnoloogiate valdkonnas. Meie ettepanek, võtta kasutusele EXPO-l osalevate ettevõtjate ühine infoplatvorm, sai laialaadse osalevate riikide heakskiidu. Teiste riikide koostööettepanekud olid näiteks suur globaalne noorte maleturniir, start-up-idele pühendatud nädal ning ookeanide-teemaline konverents.

väliskomisjon Dubais

Daniel Schaer koos Riigikogu ja Eesti AÜE saatkonna delegatsiooniga EXPO alal  (foto: Erik Peinar, Riigikogu)