Eesti esinduse juht Andres Kask, osalesid just koos Daniel Schaeriga Budapestis mitte-ametlikul riikide komissaride kohtumisel. Mida see endast kujutab?


Meil on eelmise Milano EXPO aegadest tekkinud ühe osaga riikide esindajatega hea klapp ja me teeme nendega igapäevast koostööd. Aitame teineteist infoga, jagame ideid ja võimalusi. See grupp on umbes 40 riiki, kus on tuumik Euroopa riikidest, aga ka Uus-Meremaa, Singapur, Malaisia Austraalia, Kanada ja veel mõned. Jagame igapäevaselt jooksvaid uudiseid ja kohtume regulaarselt iga poole aasta tagant, et arutada EXPO korraldamisega tekkinud probleeme ja kasutame oma võrgustikku ka programmialaseks koostööks. 

 

Mis teemad olid laual?


Sel korral olid teemaks EXPO ehituse ja opereerimisega seotud küsimused. Neid jätkus terveks päevaks. Näiteks arutati selle üle, kuidas oleks kõige optimaalsem viis oma meeskondade majutamiseks või milliseid kindlustusi peame neile tegema. Teisel päeval rääkisime läbi riikide teemaprogrammid ja neid huvitavad temaatilised valdkonnad ning esitlesime oma plaane, kuidas 173 päeva saaks kaetud huvitavate sündmustega.

 

Kas osalevatel riikidel on palju muresid?


Neid ikka jagub. Iga EXPO on omamoodi ja ka kohalikud kultuurilised eripärad nõuavad mõistmist ja paindlikkust. Aga kindlasti ka hoonete ehitamine ja ekspositsiooni üles seadmine. Kuna hinnad kerkivad siis on tähtis vahetada omavahel infot selleks, et koos paremaid pakkumisi saada ning vajadusel ka mitmekesi korraldajaid survestada. Pisike Eesti ei muuda arvatavasti korraldajate plaane, kuid kui juba 40 riiki pöördumise kirjutavad, siis on see juba arvestatav jõud. Üheskoos oleme kuuldavamad. 

 

Mis on meie põhimure?


Tänu sellele, et meil on sel korral rendipaviljon, mis juba valmis, oleme paljudest ehitusega seotud probleemidest priid. Samas, peame me siiski läbima ka oma ekspositsiooni ja ruumide kasutamise planeeringu samamoodi nagu ka ehituse puhul ja see tekitab palju bürokraatiat ja võtab aega. Suuri probleeme meil tegelikult täna polegi, kuid ka väiksemate puhul on hea teada, kuidas meie kaasteelised neid lahendavad. Hetkel on meil kõige suuremaks mureks oma kohviku operaatori leidmine. See on teemaks ka paljudel teistel riikidel seoses suurte piirangute ja kultuuriliste erisustega.

 

Mille üle tunned erilist heameelt?


Esiteks muidugi see, et meil on kaasas üle 30 Eesti ettevõtte ja meie eelarve on nende abiga koos. See on suur asi, sest kunagi varem pole sellist erakapitali kaasamist Eestis tehtud. Oleme teinud viimastel kuudel kõvasti tööd ka oma programmiga ja selles suhtes paljudest riikidest oma plaaniga ees. Meie korralduslikud ideed on eeskujuks teistele riikidele – meie järgi plaanitakse oma üritusi. Samuti on meil plaanis tulla varsti välja elektroonilise keskkonnaga, kus eri riigid saavad oma EXPOle tulevate ettevõtetega andmeid jagada. Tutvustasime seda ideed ja saime sooja vastuvõtu osaliseks. Mul on usku, et teeme sellega EXPO kontekstis ajalugu.