Madis Aija, kes on Eesti EXPO meeskonnas tehniline direktor ehk CTO (Chief Technical Officer) räägib, mis seisus on täna Eesti paviljon.

Sel aastal ei pea Eesti ise paviljoni ehitama, saime korraldajatelt väga heas asukohas rendipaviljoni. Kui palju on vaja sellega eeltööd teha on jääb meile ainult sissekolimise vaev?

 

Asume kahel korrusel ja võtame enda alla kokku 800m2, mis on umbes poole vähem, kui eelmisel korral Milanos. Kuna karp on valmis, saame kontsentreeruda veel paremale ja läbimõeldumale ekspositsioonilahendusele. Eeltööd käivad ning tegemist on siiski palju, kuna karp on vaja n-ö sobivaks vormistada. Seinad, laed ja põrandad on küll olemas, aga muudatusi juba valminud hoone tehnosüsteemides tuleb ilmselt palju. Tänaseks oleme lõpetanud ja EXPOga kooskõlastanud ekspositsiooni idee eelprojekti.

 

Mis staadiumis me täna oleme?

 

Eelprojekti kooskõlastus koos mõningate märkustega anti meile EXPO korralduskomitee poolt novembri esimesel nädalal üle. Selle baasil oleme asunud otsima järgmiste etappide teostajat ning kõikide vajalike tootmis- ja ehitustööde elluviijat. Ilmselt saab see olema koostöös Dubai ettevõtetega, kuna kohalikud nõuded on üsna erinevad meil kehtivatest ning vajavad selle kohast asjalikku teavet.

Meil on Dubais partner projekteerimistööde kontrolliks ning kohalike oludega kooskõlastamiseks. Hetke seisuga loodame detsembris põhilise teostuspartneri leida ja nendega lepingu sõlmida, hange selle jaoks on käimas.

 

Millal saame avalikkusele näidata lõpliku lahenduse plaani?

 

Eesti paviljoni ekspositsiooni loomine käib koostöös ettevõtetega, seetõttu on näituse lõpplahendus veel üsna muutuv. Vormistamine nõuab lisaks EXPO erinevatele kooskõlastusele ka väga palju eeltööd kõikide partneritega. Kuna poolik maja ilmselt kaunis ei ole, siis pole me ka hetkel ideekavandeid avalikustanud. Praegu võiks prognoosida selleks järgmise aasta veebruari.

 

Kuna tegu on rendipaviljoniga, siis kui palju me saame ise suunata, milline paviljon väljast on?

 

Hea küsimus. Maja on ju valmis, seega ka fassaad. EXPO büroo kui majaomanik, on ette andnud mõned valikuvõimalused erinevate kergfassaadikatete näol. Kuid me püüame siingi võimalikult eristuva lahenduse ise välja töötada ning selle nendega kokku leppida. Oleme mõned ideed korraldajatele välja pakkunud ja otseselt vastu seina veel jooksnud ei ole, aga tulemustest on hetkel veel vara rääkida.

 

Mis on osutunud sinu töös kõige keerukamaks? On sul mingeid soovitusi neile, kes Dubai suunal ettevõtlusega tegelema hakkavad?

 

Kõige keerukam on nii mahuka tööprotsessi struktureerimine ja infoliikumise koordineerimine eri taustaga osapoolte vahel. Dubai puhul nõuavad kindlasti eelnevat tutvumist ja harjumist antud kultuuri eripärad - on erinevad tööajad, uskumused, aga ka suhtlusvormid, millega algselt ei teagi arvestada. Dubaiga suhtlemisel peab andma aega ja olema valmis ootamatusteks – nagu näiteks, kui kohalikud vastavad “Insallah” (tõlge: „kui Allah tahab“).