Mille alusel Eesti osaleb?

Maailmanäitusel osalemise otsustas Vabariigi Valitsus 22.11.2018. 

Mille poolest erineb Eesti osalemine Dubai EXPO-l varasematest osalemistest maailmanäitusel?

Eesti läheb Dubai maailmanäitusele esimest korda ajaloos riigi ja ettevõtete koostöös. Maailmanäitusel osalemist korraldab Sihtasutus EXPO 2020 Dubai Eesti Esindus, mis on asutatud 25. 02.2019. Rahastusmudel näeb ette riigi panuse 2/3 osas ning ettevõtete panuse 1/3 osas. Kogueelarve on 3 miljonit eurot. See hõlmab nii ettevalmistustöid kui ka kohapealseid kulusid.

Kes on sihtasutuse asutajaliikmed?

Eesti EXPO-l osalemist juhib ja korraldab ettevõtjate eestvedamisel loodud Sihtasutus EXPO 2020 Dubai Eesti esindus, mis ühendab kuut ettevõtlusorganisatsiooni:

 • Eesti Infotehnoloogia ja Telekommunikatsiooni Liit

 • Eesti Kaitsetööstuse Liit

 • Smart City Lab

 • Digitaalehituse klaster 

 • Personalised Medicine Association 

 • Eesti Tööandjate Keskliit

Mis on Sihtasutuse eesmärk?

EXPO 2020 Dubai Eesti Esindus aitab Eesti ettevõtetel ja organisatsioonidel luua kontakte ja kasvatada maailmanäituse abil oma müüki nii Lähis-Ida regioonis kui maailmas ja esindada Eesti riiki. 

Mis on maailmanäitus?

Maailmanäitused ehk EXPO-d toimuvad aastast 1851 ja on riikide vahelised kogunemised nagu näiteks  olümpiamängud. Universaalne maailmanäitus toimub iga viie aasta järel ning kestab järjest kuus kuud. See on suur riikide kogunemine ühes maailma linnas, mille külastajad saavad kogeda, uurida ja vaimustuda globaalsest ideedest ning teha koostööd riikide esinduste tasemel.

Maailmanäitustel on esimest korda avalikkusele näidatud: telefoni (Philadelphia, 1876), Eiffeli torni (Pariis, 1889), röntgeniaparaati (Buffalo, 1901), koonusekujulist jäätisevahvlit (St Louis, 1904), televisiooni (New York, 1939), IMAX kino (Osaka, 1970), puutetundlikke ekraane (Knoxville, 1982) ja humanoid-roboit (Nagoya, 2005).

Millised on Eesti maailmanäitustel saadud auhinnad?

1889. aastal Pariisi maailmanäituselt pälvis Krahv Bergí aretatud «Sangaste» rukis kuldauraha. 1893. aastal põllumajandusnäitusel Chicagos esimene auhind nii viljapuhastusmasina kui ka «Sangaste» rukki eest. Sellest EXPO-st on pärit ka Eiffeli torn;

1900 Pariisi maailmanäituse said Grand Prix' Kreenholmi vabriku tekstiilitooted ja Lutheri vabriku kullatud servadega vineerkandik;

1934 Chicagos - näitusel minekut korraldas pr. Elisabeth Juudas – Maailmanäitusel oli üheks huvitavamaks osakonnaks nn. keedukool, kus iga päev antakse tuhandetele inimestele õpetust ning praktilisi näpunäiteid mitmesuguste toitude valmistamiseks.

1937 Pariisis Balti ühispaviljon. Eesti saanud 7 grand-prix'd, 8 audiplomit, 9 kuldmedalit, 6 hõbemedalit ja 1 pronksmedali. 

2015 Milanos võitis Eesti paviljon ekspositsiooni disaini kategoorias pronksmedali.

 

Dubai EXPO edasilükkamine

aastasse 2021

Milline on COVID-19 pandeemia mõju EXPO 2020 Dubai toimumisele?

Mais 2020 otsustas Maailanäituste büroo (Bureau International des Exposition (BIE)) täitevkomitee, koroonaviiruse pandeemia tõttu maailmanäitus ühe aasta võrra edasi lükata – uus toimumisaeg on 1. oktoobrist 2021 kuni 31. märtsini 2022*. Otsuse on kinnitanud osalevate riikide esindajad elektroonilisel hääletusel, mis toimus alates 27.04 kuni 29.05. 2020. 

*Ürituse nimi  -  EXPO 2020 Dubai, jääb kehtima ka uue ajakava puhul.

Mida teevad teised riigid? Milline on Eesti seisukoht edasi lükatud EXPO osas?

Enamik (hääleõigusega 113 riiki, tänaseks enam kui 100 poolt) varasemalt kohale tulla lubanud riigist osalevad ka aastal 2021. Ka Eesti hääletas EXPO edasilükkamise poolt. Sihtasutus EXPO 2020 Dubai Eesti Esinduse nõukogu otsustas 9. aprillil 2020 jätkuvalt maailmanäitusel osaleda, nähes selles võimalust ettevõtetele majanduskriisist väljumiseks. Enne, kui viirus sihtasutuse tegevuse peatas, oli oma osalemise maailmanäitusel kinnitanud 34 Eesti ettevõtet. Enamik neist on kinnitanud oma osalemist ka aastal 2021. Täpsemalt selgub EXPO partnerite lõplik nimekiri aasta lõpus, kui viirusest tingitud mõjud on saanud oma täpsema hinnangu.

Millega tegeleb EXPO sihtasutus Lisa-aasta jooksul?

Lisa-aasta on võimalus olla EXPO-ks paremini ettevalmistatud ja teha ettevõtete jaoks paremat eeltööd. Näiteks, 2020. aasta maikuus avab EXPO Eesti esindus portaali, kus tänased ja tulevased partnerid ning teiste riikide paviljonide toetajad ja kaasa tulevad ettevõtted saavad luua ärisuhteid juba enne maailmanäituse toimumist.

Lisaks on kavas aidata osalevatel partneritel koostada oma EXPO tegevusplaane, et võtta maailmanäitusel osalemisest maksimaalset kasu. Koostöös EAS-i ja riigiga on plaanis mitu kõrgetasemelist visiiti enne maailmanäituse avamist ning kavandamisel on mitu Eestit ja partnereid tutvustavat veebiseminari ning üks-ühele ettevõtete virtuaalset kohtumiste vooru.

Eesti paviljon

 

Dubai maailmanäitusel Eesti ise paviljoni ei ehita, selle asemel renditakse korraldajatelt juba valmis kahekorruseline hoone, mis asub peaväljaku vahetus läheduses.

Kui suur on Eesti meeskond?

Sihtasutuse administratsioonis töötab põhikohaga kaks inimest ning tunnitasu alusel neli inimest. Kaks põhikohaga inimest – Eesti esinduse juht ning paviljoni direktor. Lisaks hakkavad paviljonis tööle iga päev 10 giidi ja 2 äriesindajat. 
 

Riigi esindajaks ehk Eesti peakomissariks EXPO juures on diplomaat Daniel Schaer. Tema ülesandeks on rahvusvaheline suhtlus ning äridiplomaatia edendamine.

Milline on Eesti paviljon? Millest seal räägitakse?

Eesti paviljoni ekspositsiooni ja disaini täpne tutvustamine avalikkusele toimub 2020. aasta lõpus.
Eesti rendib korraldajatelt kahekorruselise hoone, mille kummalgi korrusel on põrandapinda 400 m2. Esimene korrus on avatud kõikidele külastajatele ning sealse ekspositsiooni selgroog on e-Eesti edulugu. Digitaalse ühiskonna lugu on see, mis eristab meid kõikidest teistest riikidest ning mis on heaks ukseavajaks ka teistele valdkondadele. Riiki ja ettevõtteid tutvustav ekspositsioon on jagatud kolme ossa – digitaalsed lahendused, nutikad lahendused ning loodusega kooskõlas elamine. Esimesel korrusel on avatud ka tänavatoitu pakkuv kohvik.

Paviljoni teisel korrusel asub ärikeskus, kus tutvustame kõiki osalevaid ettevõtteid. Lisaks on teisel korrusel seminariruum 100-le inimesele ning kaks väiksemat ruumi kohtumisteks ja koosolekuteks.

Eesti paviljoni hoone fassaadi ja paviljoni ekspositsiooni loob arhitektuuribüroo KOKO arhitektid, koos visuaalse kommunikatsioonibürooga Motor.

Kes on Eesti paviljoni partnerid?

Eesti paviljoni partnerid on ambitsioonikad Eesti ettevõtted, klastrid, organisatsioonid ja omavalitsused, kes näevad Dubai EXPO-s võimalust oma äri või rahvusvahelise koostöö edendamiseks. Partnerite värskeima nimekirja leiad siit.

Kõik partnerid on leppinud sihtasutusega kokku oma koha ekspositsioonis ning äri- või kultuuriprogrammis. Kokkulepe on enamasti rahaline. Sihtasutus on läbipaistvuse huvides jaganud partnerid kolme rühma: Rahvuslikud partnerid (osaluse tasu 150 000 eurot), Võtmepartnerid (50 000-100 000 eurot) ning Partnerid (alla 50 000euro).

EXPO Dubais 2021

 
 • oodatakse 25 miljonit külastust;

 • 70% kõigist külastajatest on väljaspool AÜE-d;

 • AÜE asub geograafiliselt 2/3 maailma elanikkonnast mitte rohkem kui 8 lennutunni kaugusel;

 • EXPO 2020 Dubai on esimene maailmanäitus, mis toimub Lähis-Ida, Aafrika ja Kaug-Aasia regioonis (MEASA). Dubai EXPO teemaks on Connecting Minds, Creating the Future (ühendades inimesi luuakse tulevikku) – selle läbi tuuakse fookusesse globaalne koostöö ja innovatsioon. EXPO 2020 kolm alateemat on võimalused, mobiilsus ning jätkusuutlikkus.

 • Dubai EXPO jaoks ehitatakse South Dubai piirkonda eraldi ligi 5 hektari suurune ala, mis ühendatakse Dubai keskusega ka metrooliini abil.

Mis saab EXPO alast peale näituse lõppu?

Peale EXPO lõppu jääb ala kandma nime District 2020 ning sellest saab ärilinnak, kus on elurajoonid, kontorid, messikeskus, kaubanduskeskused, vaba aja veetmise võimalused, koolid ja lasteaiad.

Kui palju EXPO korraldajatele maksab?

Araabia Ühendemiraadid investeerivad EXPO korraldamisse 7 miljardit USA dollarit. Maailmanäitus on suur ja pikaajaline investeering Emiraatide majandusse. Ernst & Young’i uuringu kohaselt loob maailmanäitus emiraatide majandusele väärtust kuni aastani 2031 kokku 33 miljardit dollarit, millest 50% tekib EXPO järgsel äri ja kaubandustegevuse tulemusel (andmed enne viirusepandeemiat).

Mitu riiki osaleb EXPO-l?

Tegemist on kõigi aegade suurima riikide arvuga maailmanäitusega. Korraldajate andmetel on oma osaluse kinnitanud 192 riiki. 

Keda oodatakse EXPO-t külastama?

EXPO on maailma maastaabis suursündmus, kus on mõeldud nii üksikkülastajale,  kui ka ettevõtjatele. Kirev kultuuriprogramm, olulised konverentsid, kõrgetasemelised kohtumised, hulgaliselt innovatsiooni ning meelelahutust. EXPO tõmbab kogu maailma ühte kohta kokku ning toob justkui tulevikust kohale uued ideed ja leiutised.

Eestlased Araabia Ühendemiraatides?

Aastal 2014 loodi Araabia poolsaarel elavate eestlaste poolt Araabia Eesti Selts. Dubais tegutseb Dubai Eesti kool saab kord kuus kokku 15 last vanuses 4-12 ja Dubai Eestlaste ühendus, mida veab Reet Kivi.

 

Dubai majandus

Mille poolest on Dubai tuntud?

 • Nr 1. araabia maailmas ärisuhetes;

 • Nr 16. ülemaailmses konkurentsivõimes; 

 • Nr 26. äritegemise lihtsuses

 • Nr 3. ärisõbralik linn

 • Dubais asub maailma kõige kõrgem hoone – Burj Khalifa, 828 m kõrge

 • Dubai on üks maailma äri-pealinnadest, olles mõjukaimate linnade top 10-s.

Milline on Dubai majandus?

Linna keskne asukoht võimaldab juurdepääsu 72-le Lähis-Ida, Aafrika ja Lõuna-Aasia riigile, kogupopulatsiooniga 3 miljardit inimest ja -SKPga 6,5 triljonit USA dollarit. 

Kaubandus Dubais

 • Kaubandusel on Dubai SKP-s suurim osakaal (30%), 348 miljard USA dollarit 2016.aastal.

 • DMCC (Dubai Multi Commodities Centre): ülemaailmne keskus rohkem kui 13.000 ettevõttele mitmesugustes tööstusharudes ja sektorites, põllumajandus-, energia- ja finantsteenustest teemantide, kulla ja mitteväärismetallideni välja;

Kaubavahetus

Eesti kaubavahetus Araabia Ühendemiraatidega moodustas 2018. a ligi 70 mln eurot, millega AÜE oli Eesti 37. kaubanduspartner (osakaaluga 0,2%). Suurema osa käibest moodustas eksport (0,4% koguekspordist, 31. ekspordipartner). Eesti päritolu kaupade osakaal AÜE suunalises ekspordis oli 2018. aastal 85%.  

 

Ekspordi peamised kaubagrupid olid masinad ja seadmed (61%) ning taimsed tooted (17%). Araabia Ühendemiraatidest imporditi peamiselt masinaid ja seadmeid (45%) ning keemiatooteid (41%).

 

Krediidiinfo andmetel eksportis AÜE-sse 2017. aastal 129 Eesti ettevõtet.

Kaubavahetuse areng (miljonites eurodes)

Aasta

Eksport

Import

2011

7

2

2012

15

2

2013

9

3

2014

16

4

2015

34

4

2016

35

5

2017

40

8

2018

60.2

9.4

Eesti-AÜE investeeringud

Araabia Ühendemiraatide otseinvesteeringud Eestis seisuga 31.12.2018 moodustasid 193 mln EUR. Investeeritud on erinevatesse sektoritesse, enim finants- ja kindlustustegevusse. Eesti Äriregistris oli mai 2018. a seisuga 57 AÜE osalusega Eesti ettevõtet.

Eesti otseinvesteeringud Araabia Ühendemiraatidesse seisuga 31.12.2018 on märgitud negatiivse väärtusega, - 1,8 mln eurot. Investeeritud on kinnisvarasse, põllumajandusse ning info ja side sektorisse.

Turism & hotellindus

 • Dubai oluline sissetulek on turism, moodustades 11.5% SKT-st 2019 aastal (World Travel & Tourism Council's 2019 Cities Report).

 • AÜE on üks maailma kõige kiiremini kasvavaid turismi ja ärisihtkohti - 680 hotelli, 139 uut hotelli 2017. aasta lõpu seisuga.

 • 14,9 miljonit külastajat 2016. aastal (5% kasv), 4,6 miljonit külastajat 2017. aasta I kvartalis (11% kasv)

 •  Järgnevaks 5 aastaks prognoositud hotelliruumide arvu kasv 100%

DWTC - Dubai rahvusvaheline konverentsi- ja näitusekeskus

 • Võõrustab 500+ üritust alates rahvusvahelistest messidest kuni suurejooneliste näituste ja mainekate konverentsideni (Arab Health, Gulfood, Gitex, Big5, Arabian Travel Market, World Future Energy Summit…);

 • Tervitab igal aastal rohkem kui 3 miljonit külastajat 160-lt ülemaailmselt turult.

Dubai rahvusvaheline finantskeskus - DIFC

 • Dubai on saanud ülemaailmseks majanduskeskuseks ja väga atraktiivseks äritegemise kohaks Lähis-Idas, pakkudes investoritele ainulaadset ja terviklikku lisandväärtusega platvormi

Fintech Hub

 • AÜE-l on ressursid ja võimalus saada fintech keskuseks ja ta on juba teel selleni jõudmiseks

 • FinTech Hive on regioonide esimene fintech-kiirendi, mille eesmärk on anda ettevõtjatele võimalus uuendada ja muuta DIFC üheks globaalseks fintech-innovatsiooni keskuseks;

 • Abu Dhabi koos Abu Dhabi Global Marketiga (ADGM) on nimetatud MENA (Lähis-Ida ja Põhja-Aafrika) piirkonna peamiseks fintech keskuseks.

Investeeringud

 • Teaduse, tehnoloogia ja innovatsiooni strateegia: 82 miljardit dollarit teadmistepõhise majanduse edendamiseks ja AÜE ettevalmistamiseks nafta-vabaks ajastuks;

 •  9 miljardit dollarit investeeringuid infrastruktuuri arendamisse ja toimimisse

 •  Smart Dubai platvorm - Dubai uus digitaalne alustala: $ 2,83 miljardit

Millised ühendused on Dubail maailmaga?

 • AÜE-s on 9 meresadamat, DP World Dubais neist suurim, maailma suuruselt 9. konteinersadam. DP World on Lähis-Ida suurim mereterminal, kuhu kuulub üle 78 mereterminali, 40 riiki kuuel mandril. See paikneb piirkonna ristumikohas, mis pakub turule juurdepääsu rohkem kui 2 miljardile inimesele.  Peamine värav rohkem kui 90-le iganädalasele teenusele, ühendades omavahel üle 140 sadama kogu maailmas

 • AÜE-l on 5 suurt lennuvälja (uusim Al Maktoumi rahvusvaheline lennujaam). Dubai International Airport on maailma kõige suurema liiklusega, mis puudutab rahvusvahelisi reisijaid - 83,6 miljonit 2016. aastal. 2,59 miljonit tonni kaupa 2016. aastal (+ 3,4%), 2 miljardit dollarit tollimaksuvaba müüki. Abu Dhabi International teenindas 2016. aastal üle 24 miljoni reisija.

We are the Best

 • facebook-logo
 • linkedin