Daniel Schaer

Eesti paviljoni peakomissar

Mul oli au töötada meeskonnas, kelle ülesandeks oli Eesti viimine ÜRO julgeolekunõukokku. Kolme aasta jooksul kohtus meie meeskond enam kui 100 riigi välisministri ja digiministriga. Presidendi, peaministri ja välisministri visiidid Eesti jaoks n-ö mitte traditsiooniliste koostööpartnerite juurde on avanud uued uksed ka Eesti ettevõtjatele.

Kusjuures, teadlikkus Eesti e-riigist ja e-teenustest jooksid meist ees. See oli üllatav, kui hästi Eestit tegelikult teati Aafrikas, Kariibidel ja Vaikse Ookeani saareriikides. Eesti mõju oli jõudnud näiteks nii kaugele, et Lääne-Aafrika majandusliidu (ECOWAS) IKT volinik Isaias Barreto da Rosa Rohuneeme saarelt oli oma digiteemalise järeldoktori õpingud teinud Tallinna Ülikoolis.
 

Meie e-riik oli tuntud näiteks Saint Lucial, Gabonis, e-Swatinis (Svaasimaa) ja Rwandas jne. Need on riigid, kes on peale kampaania külastust tulnud Eestisse peaministri, ministri või kantsleri juhitud delegatsioonidega, et õppida rohkem e-riigi võimalustest ning tutvuda Eesti ettevõtetega. 
 

Üks oluline õppetund äri tegemisest meile võõrastel turgudel on see, et ettevõtet võetakse tõsisemalt, kui nad on kaasatud presidendi või peaministri äridelegatsiooni või kui suursaadik on neid isiklikult tutvustanud. Hiljutine EXPO 2020 Eesti esinduse kaaskorraldatud Vabariigi Presidendi ja äridelegatsiooni visiit Dubaisse kinnitas seda tarkust tulemuslikult: SportID sõlmis lepingu visiidi ajal kokku viidud kohaliku partneriga.

Daniel Schaer koos Tšaadi välisministri Mahamat Zene Cherif’iga.

Daniel Schaer koos Tšaadi välisministri Mahamat Zene Cherif’iga.

Kui õppida teistelt riikidelt, siis üks hea näide on Türgi maine ja mõju suurendamine Aafrikas. Türgi on kasutanud kolmeharulist lähenemist:
 

  • saatkonna avamine (välispoliitika);

  • lennuliini otselennu avamine (väliskaubanduspoliitika);

  • kahepoolse äriprojekti toetamine: (väliskaubanduspoliitika).
     

Kindlasti tekib siin küsimus: Türgi on suur ja tugev, mida aga saab väikene Eesti teha? Vastus: täpselt seda, mida teeme täna ja homme Araabia Ühendemiraatides. Selle aasta veebruaris oli Eesti peaminister üks aukülalistest Dubais toimuval World Government Summitil. Peaminister pidas avakõne ning lisaks toimus Eesti teemalisi paneele ja kõrvalüritusi. Selle visiidi ajal avati ka EASi välisesindus Dubais. Eesti Vabariigi suursaadik Jaan Reinhold andis volikirja üle septembris 2019. Sellele järgnes ajalooline Eesti Vabariigi presidendi visiit Abu Dhabisse ja Dubaisse. Ajalooliseks tegi selle kõigi aegade suurim äridelegatsioon,  millega oli kaasas oli 60 ettevõtjat.
 

Järgmine samm Eesti kohaloleku suurendamiseks, mitte ainult AÜE-s aga terves MENAs, ongi Eesti valitsuse otsus osaleda Dubais toimuval EXPO-l. See otsus täiendab, toetab ja edendab kõiki neid samme, mida oleme hakanud ÜAE-s täide viima. Ehk siis – see kõik on heaks näiteks, kuidas välispoliitika ja väliskaubanduspoliitika kokku sobituvad.
 

Minu üheks ülesandeks Eesti paviljoni peakomissarina ongi äridiplomaatia edendamine. Kindlasti on palju abi nendest kontaktidest, mis tekkisid just ÜRO julgeolekunõukogu kampaania raames, sest kõik need samad riigid ja paljud samad inimesedki on EXPO-l kohal. Algab uus põnev ajajärk!