Dubai EXPO 2020 Eesti esindus alustab täna oma igakuise uudiskirjaga. Täna ehk 20. oktoober 2019 on väga tähenduslik päev, sest täpselt aasta aja pärast teeb Dubais uksed lahti maailma ajaloo kõige ambitsioonikam maailmanäitus.

Esmakordselt korraldas Chicago 1933. aasta maailmanäitusel osalemist keegi proua Elisabet Judas. Kuna toona ta riigilt tuge ei saanud, otsustas ta iseseisvalt tegutseda ja eksponeeris Eesti saavutusi Kreeka paviljonis. Pr Judas oli sunnitud keset maailmanäitust kolima sakslaste tiiva alla, sest kreeklaste paviljoni tabas ootamatu pankrot ja paviljon läks haamri alla. Pr Judas reklaamis seal Eesti keediseid, A Le Coq-i õlut ning meie rahvariideid.

 

Peale Chicago maailmanäitust on Eesti osalenud maailmanäitustel riigina, olgu selleks siis okupeerituna Nõukogude riigi paviljonis või meie oma iseseisva riigi omas. Eelmisel maailmanäitusel Milanos tegime ajalugu sellega, et pälvisime ekspositsiooni disaini eest pronksmedali.

 

Kuigi 2020. aasta oktoobris algaval maailmanäitusel saavad osaleda eelkõige riigid, keda tänaseks on 192, läheme sel korral EXPO-le Eesti ettevõtjate initsiatiivil ja see on omamoodi ajalooline hetk. Ettevõtjate initsiatiivil ja riigi abil on meie Dubai EXPO paviljonis sel korral väljas ligi 30 Eesti ettevõtet, kes kasutavad 173 päeva maailmanäitusel hüppelauana maailma. Ja targalt teevad! Maailm tõmbub pooleks aastaks Dubaisse kokku – on igati loogiline seda iga viie aasta toimuvat kokku-tõmmet oma ettevõtte või unikaalse toote tutvustamiseks ära kasutada!

 

Kui Põhjamaadele ja paljudele teistele riikidele on see mudel olnud juba aastaid peamine osalemise viis, on Eestile selline koostöövorm esmakordne: riik ostab osaluspileti ja ettevõtjad täidavad paviljoni sisuga ning vastutavad korralduse eest.

 

Mul on hea meel tõdeda, et Eesti ettevõtetel on ambitsiooni ja julgust maailma vallutada, mitte nokitseda kuskil kauges Euroopa maanurgas ja oodata telefoni kõrval agressiivselt ostukõnesid. Ma tahan tänada kõiki neid ettevõtteid, kes tänaseks on oma osalemise kinnitanud ning panustavad õlg-õla kõrval ühise asja nimel – et Eesti osaleks väärikalt Dubai maailmanäitusel ja et sellest saaksid ühtmoodi kasu kõik kaasatud ettevõtted. Muide, kaks firmat – Standard ja SportID – on juba EXPO abiga septembris toimunud ettevalmistava visiidi ajal endale koostööpartnerid leidnud ning saavad juba täna öelda: „Meil oli Eesti osalemisest maailmanäitusel kasu.“ Ma loodan, et seda ütlevad ka kõik teised partnerid, kui maailmanäitus 2021. aasta aprillis oma uksed sulgeb. EXPO tiimina teeme kõik selleks, et nii ka läheks.

 

Olge meiega, tulge meiega! Kes veel pole otsustanud, rääkige meiega.

 

Hakkame säädima....