Olulised eeldused EXPOle minekuks on täidetud

Andres Kask

Me jätkuvalt usume, et EXPO 2021 oktoobris avab päriselt uksed ja me oleme seal kõik kenasti kohal. Sellest tulenevalt on viimase paari kuu jooksul tehtud rida olulisi otsuseid - partnerite, nõukogu ja meie enda tiimi omi, mis määravad meie ühise osalemise. Alljärgnevalt lühidalt neist olulisematest.

Tänase seisuga saame kinnitada, et püsiekspositsioonis on meil Dubais 37 partnerit, lisaks mõned ministeeriumid ja riigiasutused. Suurem osa erialanäitusi ja messe on sel aastal ära jäänud ja ka järgmise aasta alguses arvatavasti neid kohapeal ei toimu. See on seadnud Maailmanäituse Dubais uude valgusesse. EXPO 2020 Dubai toimub murrangulisel ajahetkel, justkui vihm pärast pikka aega kestnud põuda. Ekspordile orienteeritud ettevõtted tahavad koroonajärgsest võimalikust majandustõusust osa saada, riigid majandusi edendada. Nii ongi meie partnerite hulk planeeritust suurem ja huvi EXPO järgi laiem. 

EXPO Eesti Esinduse nõukogu kinnitas detsembri alguses sihtasutuse eelarve, mis on 3 miljonit 62 tuhat eurot, millest 41% kulub paviljoni sisu kohandamisele ja ekspositsiooni ehitamisele ning ülejäänu moodustavad kulud projekti ettevalmistamiseks ja läbiviimiseks Dubais. Tulud ja kulud on tasakaalus ja suuremad tegevused hankelepingutega kaetud.

Detsembri alguses sõlmisime ekspositsiooni teostuspartneritega (MOTOR ja Atea) uued kokkulepped, et paviljon enne kuuma suve valmis saaks. Paviljon peaks Dubais valmis saama järgmisel aastal enne Ramadaani, hiljemalt 15. aprilliks, seejärel on piisavalt aega tehnoloogia seadistamiseks ja testimiseks. Septembrist algavad juba proovipäevad.

olulised eeldused.png