Eesti Paviljoni tehniline director Madis Aija käis äsja Dubais.

Mis staadiumis meie paviljon on?

 

Paviljon on täna põhimõtteliselt ooteseisundis. Hoone on karbina valmis ning EXPO tegeleb ümbritsevate tänavate ja infrastruktuuri ehitustöödega.

Meie tegeleme hoonesse paigaldatava ekspositsiooni integreerimisega paberil ehk projekteerime ning kooskõlastame lahendusi kohalike järelevalveametitega.

 

Millised küsimused/teemad hetkel laual on?
 

Päris paljud küsimused on saanud lahenduse ning projekteerimine on tegelikult lõppfaasis, aga vast kõige tõsisemalt tegeleme hetkel ekspositsiooni vajaduste tagamisega elektri osas ning püüame hoonet ja sellesse ehitatud süsteeme enda tarbeks kohandada. Samuti kooskõlastame erinevate Eesti paviljonide partnerite spetsiifilisi lahendusi nii toodete, kui materjalide näol, mis nõuavad kohalike jaoks üsna täpseid selgitusi.

 

Kas on olnud ka suuri tagasilööke?
 

On ikka. Näiteks ei luba hoone omanik konstruktsioone muutvaid muudatusi teha, kõik peab olema esialgsel kujul taastatav. Näiteks EPO põrandaid ei tohi paigaldada, kuna see pole eemaldatav ja seintesse tehtavad kruviaugud tuleb hiljem eemaldamisel täita...
 

Aga ka meie poolt vaadates tuleb pidevalt tuleb tegeleda erinevate nõudmiste esitamisega. Üldiselt püüame rohkem nõuda kui paberite järgi lubatud on. Nii leiame lõpplahenduses ka paremaid kompromisse. Tegelikult võib öelda, et EXPO poolelt on tunda oluliselt suuremat vastutulekut võrreldes eelnevate maailmanäitustega.
 

Asume seekord rendipinnal, mitte iseehitatud paviljonis. Kui palju saame kaasa rääkida maja välimuse osas? Kas see on juba teada?
 

Kuna hoone on valmis, siis kindlasti vähem kui sooviks, aga siiski on EXPO ette näinud valikud ja võimalused maja eristumiseks. Hoonele on ette nähtud kate trükitava kanga näol, mille kujundamise osas on meil vabad käed.

 

Mis on järgmised sammud?
 

Loodame esimesel võimalusel saada ekspositsiooni projektile kõik vajalikud kinnitused ja ehitusloa, mille järgselt võtame paviljoni EXPO käest üle ja alustame ettevalmistavate ehitustöödega.

Täna veel on paviljon selline, mis võimaldab sisekujunduses liikuda igasse suunda (foto: Erik Peinar, Riigikogu)