• Dubai Expo 2020 Eesti paviljon

Dubai EXPO Eesti paviljon üllatab mitmekesisusega

Eile toimunud ametlikul tseremoonial anti EXPO 2020 Dubai korraldusmeeskonna poolt Eesti esindusele üle riigi esinduspaviljon. Kahekorruseline rendipaviljon on ainult Eesti päralt, asub EXPO keskväljaku vahetus läheduses ning selle ekspositsioon põhineb kolmel märksõnal: digitaalne, nutikas, jätkusuutlik.


„Meil on külastajatele pakkuda seekord hästi mitmekülgne ekspositsioon: interaktiivne Eesti lugu, mis kuvatakse peegelseintele ja millest osa on võimalik oma nutitelefioniga vaadata ka liitreaalsusena, meie digiühiskonda sümboliseeriv 400 valgusallikaga installatsioon, käsitööna valmivad savist paviljoni seinad, robot-baarmeniga Eesti kohvik ja palju muud põnevat,“ kirjeldab Eesti esinduse juht Andres Kask.


Paviljoni disaini ja ekspositsiooni autoriks on agentuurid KOKO ja MOTOR, kes on loonud Eestile omase minimalistliku ja samas isikupärase sise- ja väliskujunduse ning mitmekülgse Eesti näituse.Esimest korda maailmanäituste ajaloos läheb Eesti riik välja koos ettevõtetega, et EXPO-l osalemisest lõigata võimalikult suur kasu ka Eesti majandusele. „See on Eesti kõigi aegade suurim ühine ärimissioon, kus osalevad koos riigiga 37 ettevõtet-organisatsiooni, lisaks Tartu ja Tallinna linn. Ma väga loodan, et sellisest ühismissioonist saab alguse pikem EXPOde ühistraditsioon, nagu see toimib paljudes teistes maailma riikides, sh Põhjamaades,“ räägib Andres Kask.


Eesti riigi esindajana ehk peakomissarina alustab Dubai EXPO-l tööd diplomaat Daniel Schaer, kelle peamiseks tööülesandeks on just äridiplomaatia arendamine. „Maailmanäitus toob pooleks aastaks Dubaisse kokku üle 190 riigi ja see saab olema esimene suur üritus peale koroonakriisi, kus on võimalik luua silmast-silma kohtudes koostöö- ja ärikontakte. Peame seda võimalust kindlasti kasutama,“ sõnab Schaer.


Paviljoni esimene korrus on avatud kõikidele huvilistele. Eesti ühiskonda, kultuuri ja ettevõtlust tutvustav rada viib läbi kolme teemavaldkonna: digitaalsed lahendused, nutikad lahendused ja loodussõbralikud lahendused. Esimesele korrusele tuleb ka kohvik, mille juures serveerib alkoholivabasid kokteile ja kohvi maailmas ainulaadne robot-baarmen Yanu. Paviljoni teisel korrusel asuvad Tallinki ärilounge, Nortali konverentsikeskus, HARNO, Standardi ja Kuubis arhitektide koostöös valmiv uuenduslik tuleviku nutiklassi mudel ning ettevõtete äriekspositsioon.


Paviljoni rahvuslik partner on Eesti ventilatsiooniseadmete tootja ETS Nord, võtmepartnerid Nortal, UKU Pure Earth, Standard, Yanu, Digitaalehituse klaster ning Info- ja Kommunikatsioonitehnoloogiate klaster.Kui peab ütlema lühidalt, mis eristab Eesti paviljoni teistest, siis see on meie e-lahenduste osa. Digitaalne elustiil on meie jaoks täiesti tavaline, aga laiemalt maailmas on see endiselt hoomamatu ning paljudele sellisel terviklikul kujul veel kättesaamatu,“ selgitab Andres Kask. „Eesti e-lahenduste aluseks on idee, et riigi, omavalitsuste, ettevõtete ja kodanike omavaheline suhtlus oleks võimalikult lihtne ning kiire, hoides kokku nii aega kui ressursse ning et meie ettevõtted saaksid areneda ilma liigse bürokraatia ja kuluta. Eesti paviljonis on kõik need osapooled esindatud ja näituse lugu räägibki sellest, millise tulemuse see koostöö on meile andnud.“


Nortali juhatuse liikme ja ITL-i presidendi Andre Krulli sõnul on Dubai üks maailma äripealinnadest. „See on otsetee Lähis-Idasse, Indiasse, Hiinasse, Aafrikasse ja teistele arenevatele turgudele,“ kinnitab Krull. „Kui riik on tuntud oma innovatsiooni poolest ühes sektoris, avab see uksed ka teistele valdkondadele.“ Eesti paviljoni üheks partneriks on ka Startup Estonia kogukond, mis ühendab üle 1000 idufirma, sh viit kohalikku miljardi-dollari ettevõtet, kes on heaks näiteks Eestlaste võimekusest maailmas läbi lüüa.


EXPO 2020 Dubai lükati aasta võrra edasi ning avab oma uksed 1. oktoobril 2021 jäädes avatuks kuni 31. märtsini 2022. Maailmanäitust oodatakse külastama kuni 25 miljonit inimest. Maailmanäitusel osalemist korraldab Sihtasutus EXPO 2020 Dubai Eesti Esindus.