• Dubai Expo 2020 Eesti paviljon

Dubai maailmanäituse virtuaalne äriseminar avas Silenile ukse Araabia turule

Pandeemiat trotsides korraldati Expo 2020 Dubai eel Eesti ettevõtete tutvustamiseks neli virtuaalset äriseminari, mis tõi huvilisi ühe ilma ja päädis juba ka helikindlaid kõne- ja koosolekuruume tootvale Silenile lepingu sõlmimisega.


Oktoobris uksed avav Dubai maailmanäitus on esimesi suuremaid ärisündmusi, mis toob Araabia Ühendemiraatidesse kokku rohkem kui 190 riigi valitsused, ettevõtjad ja teadlased. Eesti on esmakordselt maailmanäituse ajaloos ühisel missioonil koos 40 ettevõttega ja seminaridega sooviti juba ennetavalt nende toodete ja teenuste vastu huvi tekitada, et hiljem oleks kohapeal lihtsam toimetada.


Privaatseid vaikuseruume tootev Silen on üks neist ettevõtetest, kes on oma tootega sügisel Eesti paviljonis esindatud ja kellele seminaril osalemine juba reaalse äritehingu tõi. „Olukord maailmas lükkas üritust edasi ja tahtsime programmist ikkagi võimalikult palju enne osa saada, kui oktoober kätte jõuab,“ selgitas Sileni asutaja ja tegevjuht Endrus Arge. Seminarilt loodeti endale leida Dubai äripartner. Araabiamaade ärikeskkonda iseloomustab äärmiselt tihe konkurents ja äri edendamine on sealses regioonis väljakutse igale ettevõttele, ometi läks Sileni esinemine nii edukalt, et pärast kahte kuud läbirääkimisi esindab neid nüüd nii Dubais kui ka Abu Dhabis kohalik ettevõte.


Araabiamaades juba aastaid infotehnoloogiaettevõtte Nortal tegevust suunanud Marek Helmi hinnangul on Eesti riigi ja ettevõtjate ühine maailmanäitusel osalemine võti ärisidemete arendamisel sealsetes riikides. „Eestil on pakkuda kaupu ja teenuseid, mis konkureerivad maailma tippklassis. Koostöö ja äri eelduseks on aga isiklikud suhted ja usaldus ning austus oma partneri suhtes. Araabia kultuuris on see ehk olulisemgi kui mujal,“ rõhutas Helm.


Koostöös Abu Dhabi Eesti saatkonna ja EAS-iga korraldatud neli virtuaalset äriseminari toimusid iga saja päeva järel ja maailmanäitusel väljas olevad Eesti ettevõtted ning organisatsioonid tutvustasid ennast 230 kuulajale rohkem kui 20 riigist. „Maailmanäitusel osalemisega tekitame meie ettevõtetele uusi võimalusi ja viise äritegemiseks ka olukorras, kus liikumine ja füüsiline kohtumine on pandeemia tõttu raskendatud,“ märkis Eesti esinduse juht Andres Kask.


Tänu aktiivsele tegutsemisele on mitmed riigid tundnud huvi ka eraldi äriseminaride vastu. Nii toimus hiljaaegu esimene Eesti ettevõtete virtuaalne kohtumine Malaisiaga ning järjekorras on ootamas Lõuna-Aafrika Vabariik ja Luksemburg.


Algselt aasta varem toimuma pidanud Expo 2020 Dubai avab oma uksed 1. oktoobril ja jääb avatuks 2022. aasta märtsi lõpuni. Eesti esinduspaviljon asub maailmanäituse keskväljaku lähistel ja räägib digitaalsete, nutikate ning jätkusuutlike lahenduste abil e-Eesti ja meie ettevõtete lugu.


Virtuaalsed äriseminarid korraldati Euroopa Regionaalarengu Fondi toel.