• Dubai Expo 2020 Eesti paviljon

Eesti robot-baarmen Yanu teeb ära nelja inimese töö

Yanu on neli aastat Eestis arendatud ja disainitud robot-baarmen, mis valab järjest kuni tuhat jooki, teeb kontaktivabalt ära nelja kuni viie baarmeni töö ning viskab kliendiga ka nalja. Robot-baarmen asub sügisel tööle Eesti paviljonis Dubai EXPO-l.


Eesti paviljonis serveerib Yanu alkoholivabasid kokteile. „Sellest saab kindlasti üks põnevavamaid objekte meie ekspositsioonis, mis tõmbab tähelepanu ja tõestab, et Eesti ei ole ainult edukas virtuaalmaailmas, vaid meie teadlaste, inseneride ja ettevõtjate koostöös on valminud maailma tipptehnoloogiline lahendus – robot, mis teenindab inimesi,“ rõõmustab Eesti EXPO esinduse juht Andres Kask. „Kõik otsivad maailmas praegu kontaktivabasid lahendusi teeninduses - meil on üks selline pakkuda!“Ettevõtte juhi Alan Adojaani sõnul ei ole Yanu robot tavaline müügiautomaat, vaid tehisintelligentsi kasutav robot, kes räägib juttu, viskab nalja ja soovitab parimaid linnas toimuvaid kontserte. „Ta on digitaalne elusolev baarmen,“ sõnab Adojaan. Yanu konkurentsieelis on mobiilsus ning paigaldamine vaid ühe päevaga. Yanu vastu on suurt huvi tuntud tulevikutehnoloogiatele avatud Dubaist, kus oktoobris avatakse maailmanäitus EXPO.


„Yanu robot on kiire ja võimekas ning tavapäraseid töötajate probleeme temaga ei teki,“ kinnitab Adojaan. „Näiteks väikeses Kalamaja baaris, kus ööpäevas müüakse 100 jooki, teeks ta 150 000 eurose investeeringu tasa 10 kuuga.“


Roboti disaini autorid on Jan Graps ja Ken Ruut firmast Janken. Tehnoloogia on arendatud koostöös Tartu Ülikooliga. Professor Arvo Aabloo meeskond valmistab põhiosa mehaanikast, vastutab koostenimekirja ja elektroonika eest ning tegelevad ka AI-ga. „ Isikupärane ning kõrgdisainiga, maitseelamusi pakkuv teenindusrobot on tõsine konkurent olemasolevatele vending machine’idele ning kõikuva kvaliteediga baaridele. See on järgmine tase,“ räägib Aabloo. „Inimestele meeldivad järjest rohkem sellised vidinad, mis on ratsionaalses mõttes irratsionaalsed – näiteks tuhanded erinevad populaarsed äpid või kasvõi erinevad maitsetooteid supermarketites, mille eest on inimesed valmis maksma.Yanu klientide spekter on väga lai: lennujaamad, kasiinod, hotelliketid, staadionid, suurürituste korraldajad, festivalid, raudteejaamad, ööklubid jne. „Ka olemasolevatele baaridele ja restoranidele on vaja juurde magnetit, milleks Yanu sobib väga hästi,“ sõnab Adojaan. Eestis on esimene Yanu värskelt paigaldatud Tallinna Lauluväljaku siseruumidesse.


Yanu on üks Eesti EXPO paviljoni võtmepartnertitest. Ettevõttes töötab hetkel 25 inimest ning alanud aastal plaanib Yanu ehitada 4-5 robotit. Ettevõte kavatseb sel aastal kaasata ka lisaraha ning suurendada tootmisvõimekuse aastate jooksul umbes saja robotini aastas.


LISAINFO:

Alan Adojaan

YANU CEO

alan@yanu.ai

5107723